Barvna lestvica pri čiščenju in z njo povezana uporaba različnih barvnih pripomočkov, kot so gobice in krpe, služi posameznim čistilnim nalogam oziroma prostorom, ki jih čistimo. Prednosti uporabe barvne lestvice pri čiščenju je kar nekaj:

  • Kontrola nad infekcijami
  • Preprečevanje širjenja kontaminacije
  • Razdeljevanje glede na posamezno nalogo oz. prostor
  • Enostavnejše in lažje uvajanje osebja

Kontrola nad infekcijami in preprečevanje širjenja kontaminacije

Barvna lestvica pri čiščenju oz. v higienski panogi temelji predvsem na nadzoru okužb in preprečevanju navzkrižne kontaminacije med različnimi oddelki. V zadnjih letih smo lahko priča večji ozaveščenosti javnosti o resnih izbruhih bolezni kot je naprimer gripa, salmonela,…. Zavedanje in odgovornost nas vseh pa je, da sami dodatno  ne prispevamo k širjenju okužb.

Tako boste z uporabo različnih barvnih pripomočkov pri čiščenju (npr. uporaba različne barve pri čiščenju sanitarij, kot pa pri čiščenju kuhinje), sebi ter svojemu osebju pomagali preprečiti širjenje kontaminacij. Priporočeno je tudi, da pri čiščenju določenega prostora, začnemo pri elementih z nižjo stopnjo umazanije ter nadaljujemo proti najbolj umazanim elementom (npr. pri sanitarijah začnemo z umivalnikom in šele nato preidemo na čiščenje wc školjke).

5 nasvetov za čiščenje in razkuževanje sanitarij
Rdeča barva se uporablja v prostorih z najvišjim tveganjem navzkrižne kontaminacije.

Razdeljevanje glede na posamezno nalogo oz. prostor

Praksa pri uporabi barvne lestvice pri čiščenju je, da se posamezni skupini nalog oz. prostoru čiščenja dodeli posamezna barva. Čeprav, ni izrecno določeno katera barva je primerna za posamezno nalogo, je praksa sledeča:

  • Rdeča: uporablja se v prostorih z visokim tveganjem navzkrižne kontaminacije in širjenja okužb – ponavadi so to prostori sanitarij vključno s talnimi površinami sanitarij, pisoarji in wc školjkami.
  • Rumena: uporablja se za čiščenje površin in prostorov s srednjim tveganjem, vključno z določenimi površinami sanitarij kot je umivalnik.
  • Zelena: uporablja se v prostorih namenjenih pripravi hrane.
  • Modra: uporablja se na običajnih površinah in prostorih z nizko tveganostjo, kot so npr. steklene površine, ogledala.

Poleg omenjenih barv, se lahko uporabljajo še barve kot so oranžna, vijolična, siva, črna ali bela. Pomembno je, da vzpostavimo skupni konsenz o uporabi določene barve z vsemi pristojnimi osebami. Pri uveljavi barvne lestvice je pametno razmisliti tudi o barvi krp (mikrofiber, mop itd.) ter plastenk in razpršilk kemikalij. Naprimer pri čiščenju steklenih površin lahko uporabljate modro embalažo ter modro krpo.

Krpa iz mikrofibre Vileda PVAmicro modra - čiščenje stekla
Modra barva se uporablja na površinah z nizko tveganostjo npr. pohištvo, steklo itd.

Poenostavljeno uvajanje osebja

Barve so univerzalen jezik, ki ga razumejo vsi ne glede na nacionalost. Pri uveljavitvi barvne lestvice tako zmanjšamo jezikovne ovire, ki bi lahko bile drugače prisotne med vami in vašim osebjem. To je izrednega pomena, saj odstrani določeno stopnjo negotovosti in nevednosti ter pripomore h konsistentnosti čiščenja. Za lažje uvajanje in razumevanje sistema barvne lestvica prilagamo sledečo sliko, ki naj bo ves čas na pregled vam ter vašim osebjem.

Navodila za uporabo barvne lestvice

Preglejte našo ponudbo pripomočkov za čiščenje, ki so primerni za vpeljavo barvnega sistema v vaš dom ali podjetje.

Pogosta vprašanja

Uporaba barvne lestvice pri čiščenju omogoča boljšo kontrolo nad infekcijami, preprečuje širjenje kontaminacije, omogoča razdeljevanje čiščenja glede na nalogo ali prostor in poenostavlja uvajanje novega osebja.

Z uporabo različnih barvnih pripomočkov za različne prostore ali naloge se zmanjšuje tveganje za navzkrižne kontaminacije, saj se vsak prostor čisti s specifično barvo pripomočkov.

Pri čiščenju je priporočljivo, da se začne s čiščenjem elementov z nižjo stopnjo umazanije in nato nadaljuje proti bolj umazanim elementom. Tako se zmanjšuje tveganje za prenos umazanije in mikroorganizmov iz enega dela prostora na drugega.

Običajno se rdeča barva uporablja za prostore z visokim tveganjem navzkrižne kontaminacije, kot so sanitarije. Rumena se uporablja za površine s srednjim tveganjem, kot so umivalniki. Zelena je namenjena prostorom, kjer se pripravlja hrana, medtem ko modra označuje površine z nizkim tveganjem, kot so steklene površine in ogledala.

Poleg osnovnih barv se lahko uporabljajo tudi oranžna, vijolična, siva, črna in bela. Ključnega pomena je, da se o njihovi uporabi doseže skupni konsenz med vsemi pristojnimi osebami.

Povezani izdelki

Koristne povezave

Morda vas zanima tudi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja