V boju proti koronavirusu je ključnega pomena ne le osebna higiena, temveč tudi temeljito čiščenje naših bivalnih in delovnih prostorov. V tem članku bomo raziskali, kako čiščenje in dezinfekcija površin lahko pomagata zmanjšati tveganje za širjenje COVID-19. Od umivanja rok in uporabe zaščitnih mask do rednega čiščenja in dezinfekcije površin – vsak korak je pomemben v našem skupnem boju proti temu visoko nalezljivemu virusu. Preberite naše nasvete in izvedite, kako lahko prispevate k ohranjanju zdravja in varnosti sebe in svojih bližnjih.

Kaj je koronavirus?

Koronavirus, znan tudi kot SARS-CoV-2, je virus, ki povzroča bolezen COVID-19. Ta virus se prenaša s kapljicami, ki se sproščajo, ko oseba kašlja, kiha ali govori. Povzroča različne simptome, od blagih do hudih, in je znan po svoji sposobnosti hitrega širjenja.

Umivajte si roke

Verjetno ste v preteklem mesecu to že neštetokrat slišali, vendar je umivanje rok najboljši način za zmanjševanje tveganja okužbe s COVID-19. Roke si moramo obvezno umiti po kašljanju, kihanju ter pred kakršnimkoli dotikanjem obraza.

Uporabite lahko tudi sredstva za dezinfekcijo rok, vendar to vsekakor ni substitut za pravilno umivanje rok z milom in vodo. Prilagamo vam navodila za pravilno umivanje in dezinfekcijo rok:

Več o pravilnem umivanju in dezinfekciji rok lahko najdete tukaj.

Ob enem ne pozabite na redno vlaženje kože. Suha, razpokana koža, ki jo nemalokrat za seboj pustijo sredstva za dezinfekcijo rok predstavlja večje tveganje za vse vrste okužb, zato po vsakokratnem umivanju uporabite kremo za roke.

Uporabljajte zaščitno masko

Obrazne maske predstavljajo dodatno previdnost v boju z visokonalezljivim virusom. Tako je trenutno njihova uporaba obvezna v zaprtih javnih prostorih. Pomembno je upoštevati njihovo dobo učinkovanja, ki je okoli 2-3 ure (za kirurške maske) oz. dlje (v primeru FFP2 in FFP3). Po tem času moramo masko zamenjati z novo.

Redno čistite površine

Čeprav je prenos koronavirusa veliko bolj verjeten s stikom z ljudmi kot pa s prenosom preko površin, priporočamo vsakodnevno čiščenje in razkuževanje površin. Po nekaterih raziskavah se lahko virus zadržuje na lesenih površinah do 24 ur, na plastičnih in kovinskih pa tudi do 3 dni. Posebno pozornost je potrebno nameniti gladkim površinam in tistim površinam s katerimi ste v rednem stiku. Predvsem:

  • Kljuke,
  • mize,
  • stoli,
  • kuhinjski pulti,
  • vodovodne pipe,
  • stikala,
  • WC školjke z desko.

V prvi fazi je potrebno površino očistiti, s čimer se znebimo vseh nečistoč. Šele na to se lotimo razkuževanja površine. Izjemnega pomena je upoštevanje navodil proizvajalcev razkužil za površine, ki pogosto navajajo potreben čas delovanja dezinfekcijskega sredstva na površini predno jo obrišemo. V izogib navzkrižni kontaminaciji za brisanje uporabimo papirnato brisačo, ki jo po uporabi odvržemo. Več o razlikah med čiščenjem in razkuževanjem najdete tukaj.

Operite perilo

Pranje perila v času pandemije COVID-19 se ne razlikuje veliko od navadnega pranja. Pomembno je le, da perilo operete oz. sušite pri višjih temperaturah kot bi sicer. Za 100 odstotno dezinfekcijo lahko uporabite tudi pralni prašek z dezinfekcijskim učinkom.

Dezinficirajte vaše naprave

Čeprav so vaše naprave verjetno v konstantni uporabi v obdobju samoizolacije pa se vsi zavedamo, da predstavljajo prave magnete za mikrobe. To so površine s katerimi smo v neprestanem kontaktu, zato je pomembno, da jih redno čistimo ter razkužujemo. V to skupino se uvrščajo:

  • Mobilni telefoni,
  • tablice,
  • računalniki,
  • tipkovnice,
  • računalniške miške,
  • daljinski upravljalniki.

Ostanite doma

Nenazadnje tudi, če ne kažete znakov okužb, ostanite doma. S tem se boste izognili nepotrebnemu tveganju okužbe vas ter ljudi okoli vas.

Za konec

V času pandemije koronavirusa je čiščenje postalo ključnega pomena za ohranjanje zdravja in varnosti. Redno in temeljito čiščenje površin v vašem domu ali delovnem prostoru je nujno, saj lahko s tem zmanjšate tveganje za širjenje virusa. Uporabljajte priporočena čistila in dezinfekcijska sredstva, ki so učinkovita proti koronavirusu. Posebno pozornost namenite pogosto dotikanim površinam, kot so kljuke, stikala in mobilni telefoni. Ne pozabite tudi na redno umivanje rok in uporabo zaščitnih mask. Vaš trud pri čiščenju lahko prispeva k omejevanju širjenja virusa in zagotavljanju varnejšega okolja za vse.

Pogosta vprašanja

Krema za roke se uporablja po vsakem umivanju rok, še posebej če uporabljate agresivna sredstva za dezinfekcijo, ki lahko izsušijo kožo. To pomaga ohranjati kožo zdravo in preprečuje razpoke, ki bi lahko povečale tveganje za okužbe.

Ponovna uporaba maske več dni zapored ni priporočljiva, še posebej, če gre za kirurške maske. Te maske so namenjene enkratni uporabi. Maske FFP2 in FFP3 imajo daljšo življenjsko dobo, vendar jih je treba redno pregledovati in zamenjati, ko postanejo vlažne ali umazane.

Oblačila, ki so bila v stiku z okuženo osebo, je treba oprati ločeno od ostalega perila. Uporabite najvišjo dovoljeno temperaturo za tkanino in, če je mogoče, dodajte dezinfekcijsko sredstvo za perilo. Po pranju si temeljito umijte roke in očistite vse površine, s katerimi so oblačila prišla v stik.

Koristne povezave

Morda vas zanima tudi

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja